Troska o historyczną pamięć oraz fascynacja oceaniczną żeglugą

SPOTKANIE KLUBOWE 2023-11-13

SławekTworzenie internetowego kompendium wiedzy o szczecińskich i związanych ze Szczecinem kapitanach jachtowych oraz informacja o nieprzeciętnych oceanicznych dokonaniach Sławka Szulca, polskiego żeglarza z Coventry (Anglia), to wiodące tematy naszego listopadowego spotkania klubowego.

O potrzebie gromadzenia i zachowania wiedzy, pamiątek i dokumentów świadczących o osiągnięciach żeglarskich i zawodowych kapitanów jachtowych, a więc  osób i faktów mających decydujące  znaczenie dla historii polskiego żeglarstwa w naszej części Pomorza Zachodniego, w środowisku żeglarskim mówiono i postulowano od dziesięcioleci. Wiele czasu i wysiłku w tym kierunku włożyli dziś już pełniący wieczną wachtę kapitanowie: Witold Bohdanowicz, Ziemowit Ostrowski i Janusz Charkiewicz, a także wieloletni senior szczecińskiego żeglarstwa Kazimierz Rypiński. Niestety, większość ich osobistych i prywatnych opracowań nie zostało zachowane. A przecież czas nieubłaganie mija, a z nim pamięć o ludziach i związanych z nimi wydarzeniach.

Nieudana próba zawiązania innej kokardki

18.07.22r.Regina R II na zatoce Disko

SPOTKANIE KLUBOWE 2023-10-09

Zgodnie z wieloletnią tradycją, po przerwie sezonowej wznowiliśmy nasze comiesięczne spotkania kapitańskie w klubie „Pod Masztami” Politechniki Morskiej w Szczecinie. W październikowym spotkaniu uczestniczyło 13 osób, a głównym tematem była relacja Grzegorza Węgrzyna z przebiegu piętnastomiesięcznej nieudanej samotnej wyprawy arktycznej jachtem „Regina R. II”.

Nieudanej, bo Grzegorz musiał zrezygnować z planowanej samotnej żeglugi z Atlantyku na Pacyfik przez Nothwest Passage - arktyczną trasą nad Ameryką Północną. Głównym powodem tej decyzji była awaria silnika, która nastąpiła w połowie sierpnia ub. roku u wrót kanadyjskiej cieśniny Bellot Strait, a więc  na początku Northwest Passage.

Główna Nagroda Żeglarska Szczecina 2023 dla Zygmunta Kowalskiego

369587728 ZKPodczas Gali Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina na pokładzie żaglowca "Baltic Beauty" 19 sierpnia 2023 NAGRODĘ IMIENIA LUDOMIRA MĄCZKI otrzymał Zyygmunt Kowalski – znakomity kapitan jachtowy, członek Yacht Klubu Polski Szczecin, Klubu Kapitanów Jachtowych w Szczecinie, Klubu Żeglarzy Samotników, dziennikarz. Jeden z najwybitniejszych szczecińskich działaczy żeglarskich. Uczestnik wielu regat, w tym: Regat Samotnych Żeglarzy, Operacja Żagiel’76, 80, 82, Cutty Sark Tall Ships Races 1984. Wieloletni instruktor żeglarstwa w Centralnym Ośrodku Żeglarskim PZŻ w Trzebieży. Poprowadził około 100 rejsów pełnomorskich, w tym na harcerskim s/y „Totem” wokół Wysp Brytyjskich, przez Kanał Kaledoński – było to drugie przejście polskiego jachtu tą trasą (1969); przepłynął około 90 tysięcy mil morskich. W latach 1962-1976 związany ze szczecińskim harcerstwem wodnym, współinicjator i koordynator budowy Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Szczecinie.
 Serdecznie gratuluacje!

O potrzbie przywracania i kontynuowania morskiej tradycji

KAPITAŃSKIE DNI MORZA NA ŁASZTOWNI 2023-07-02

20230701 122541 resizedOd wybicia czterech szklanek na dzwonie okrętowym oraz podniesienia, przy dźwiękach hymnu narodowego, bandery na udekorowanym galą flagową maszcie sygnałowym na Skwerze Kapitanów, rozpoczęła się w sobotnie południe bardzo bliska także nam,  kapitanom jachtowym, uroczystość – Kapitańskie Dni Morza na Łasztowni. Jej inicjatorem i organizatorem był Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej z jego prezesem Włodzimierzem Grycnerem, przy wsparciu Centrum Kultury Euregionu „Stara Rzeźnia” z  prezes Grupy CSL Laurą Hołowacz. Nazwa wydarzenia nawiązuje do organizowanych od lat dwudziestych ubiegłego wieku corocznych  Dni Morza, a w Szczecinie, z udziałem wielotysięcznych rzesz  mieszkańców miasta i gości, od pierwszych lat powojennych do roku 2019. Przypominały one społeczeństwu o roli i znaczeniu morza dla kraju i o tym, że morze to nie tylko przedłużenie plaży.

Bogaty program sobotniej uroczystości, w tym wystąpienia kapitanów i zaproszonych gości, bardzo ciekawa, wsparta  zdjęciami i pokazem archiwalnej kroniki filmowej prelekcja pani Ludmiły Kopycińskiej o ponad stuletniej polskiej historii Dni Morza, dekoracja  propagatorów gospodarki i kultury morskiej, bogaty program artystyczny, to propozycja powrotu do Dni Morza, odmienna od dominującej formuły „morza piwa” i ryku gigantofonów emitujących estradowe występy obsolutnie nie kojarzących się z morzem wykonawców.

Kobiece regaty dookoła świata

IMG20230508193706

SPOTKANIE KLUBOWE 2023-05-08

Było to ostratnie przed sezonem żeglarskim spotkanie KKJ. Kolejne odbędzie się w październiku.
Wiodącym tematem tego spotkania klubowego były przeprowadzone w latach 2005 – 2007 unikatowe, nie tylko w histotrii polskiego żeglarstwa oceanicznego, wokółziemskie regaty dwuosobowych kobiecych załóg na bliźniaczych 8,5 metrowych jachtach „manta ASIA” i „mantra ANIA”'. Prelekcję na ten temat wygłosił prezes KKJ kpt. Andrzej Armiński, konstruktor obu jachtów, właściciel stoczni, w której zostały zbudowane, inicjator i organizator regat, a przy tym sponsor całego kosztownego i niezwykle skomplikowanego logistycznie projektu.

Wniosek o upamiętnienie Czesława Gogołkiewicza, znakomitego konstruktora i żeglarza

SPOTKANIE KLUBOWE 2023-04-17

Taurusy 2Nasze kwietniowe spotkanie klubowe było związane ze wspólną incjatywą Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Klubu Kapitanów Jachtowych oraz Mesy Szczecińskiej Bractwa Wybrzeża. podjętą na naszym marcowym zebraniu. Dotyczyła ona  umieszczenia na szczecińskiej Alei Żeglarzy tablicy poświęconej pamięci Czesława Gogołkiewicza.  Gośćmi kwietniowego spotkania byłi: kapitan jachtowy Zbigniew Kosiorowski oraz kapitanowie Ryszard Bąk i Andrzej Łebiński, reprezentujący Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej.

Zginął po OSTAR'80, Bractwo Wybrzeża, radiokomunikacja morska

SPOTKANIE KLUBOWE 2023-03-13

A tytułoiwerNa nasze comiesięczne spotkanie klubowe w Politechnice Morskiej na Wałach Chrobrego w Szczecinie przybyli dwaj kapitanowie żeglugi wielkiej: Ryszard Bąk oraz Andrzej Łembicki. Przybyli, aby poinformować o inicjatywie upamiętnienia na szczecińskiej Alei Żeglarzy znanego konstruktora jachtów ze Stoczni Jachtowej im. LeonidaTeligi, jachtowego kapitana żeglugi wielkiej Czesława Gogołkiewicza. Zginął on w listopadzie 1980 roku, zmyty do Atlantyku z pokładu jachtu „Raczyński II” przez potężną sztormowa falę, Stało się to w drodze powrotnej do kraju na jachcie jego konstrukcji, na którym samotnie dotarł do Newport w USA jako uczestnik transatlantyckich regat samotnych żeglarzy OSTAR' 80. Przyczyną wyruszenia w drogę powrotną w tak niebepiecznym dla żeglarzy późnojesiennym terminie była konieczność przeprowadzenia kilkumiesięcznego stoczniowego remontu jschtu staranowanego pod koniec sierpnia przez statek połowowy blisko mety regat. Istotnym powodem były też napływające z kraju nieprzychylne kapitanowi komentarze.

Zygmunt Kowalski nowym wiceprezesem

NADZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE, 2023-02-13

2023 02 13 Zarząd KKJ 2Potrzeba uzupełnienia składu Zarządu KKJ, wywołana rezygnacją Tomasza Włocha  z pełnienia funkcji wiceprezesa naszego klubu, narzuciła temat  i formę Nadzwyczajnego Walnego Zebrania KKJ. W wyniku przeprowadzonych wyborów (tajnych) nowym członkiem Zarządu został autor tej informacji. Zarząd powierzył mi pełnienie funkcji wiceprezesa. Dziękuję za zobowiązujące zaufanie.
W rok po wyborach obecnego Zarządu, nasza klubowa Komisja Rewizyjna pozytywnie oceniała jego działalność i dokumentację finansową, o czym zaświadczyła w przedłożonym zebraniu protokóle pokontrolnym.
Z dużym zainteresowaniem obecnych spotkała się informacja uczestniczącego w zebraniu  Mirosława Jakubka, inicjatora utworzenia Klubu Kapitanów Jachtowych, o jego późniejszych zawodowych doświadczeniach kapitańskich na różnych starkach (kpt.ż.w.), eksperta oceniającego stan techniczny statków i jachtów oraz o jego projektach żeglarskich.

Ciekawa prelekcja Zbigniewa Andruszkiewicza

SPOTKANIE KLUBOWE 2023-01-09

d4ZQsMkZ dużym zainteresowaniem uczestników tego comiesięcznego spotkania KKJ spotkało się, ilustrowane wieloma zdjęciami wyświetlanymi na ekranie telewizora, wystąpienie naszego klubowego kolegi, Zbigniewa Andruszkiewicza. Dowiedzieliśmy się czego od lat uczy studentki i studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego na Wydziale Budowy Okrętów - kierunek Budowa Jachtów oraz Akademii Morskiej w Szczecinie (obecnie Politechnika Morska) - kierunek Projektowanie i Budowa Jachtów. Będąc z zawodu architektem, uczy ich przede wszystkim zrozumienia znaczenia kształtu, kolorystyki i usytuowania na jachcie poszczególnych jego elementów oraz wykorzystywania tej wiedzy przy projektowaniu. Z satysfakcją zaprezentawał nam ciekawe projekty autorstwa uczestniczek i uczestników prowadzonych przez niego zajęć.

Tekst i zdjęcia Zygmunt Kowalski

Relacja Michała Jósewicza o szalupowej wyprawie do Berlina

SPOTKANIE KLUBOWE 2022-12-12
 
SUM pod żaglamiTematem przewodnim ostatniego w roku 2022 spotkania KKJ była, połączona z prezentacją wielu zdjęć i slajdów wykonanych przez uczestników tej wyprawy, relacja Michała Jósewicza z rejsu dezetą o nazwie SUM do Berlina. Ten rejs, z roku 2015, był jednym z wielu odbytych na przestrzeni lat na tej szalupie, ale pierwszym rzeczno-kanałowym. Zwykle żeglowali po Zalewie Szczecińskim i Bałtyku. Mają za sobą m.inn. okrążenie Rugii, odwiedzenie Kopenhagi i Bornholmu. Przeciętny wiek uczestników - powyżej szśćdziesiątki. Na zakończenie przedświątecznego spotkania połamaliśmy się opłatkiem przyniesionym przez Urszulę Tokarczyk.
 
Tekst i zdjęcia: Zygmunt Kowalski
 
 
 

Rezygnacja Tomasza Włocha

TomaszWSPOTKANIE KLUBOWE, 2022-11-14

Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania listu od Tomasza Włocha, w którym oficjalnie poinformował o rezygnacji z pełnienia funkcji wiceprezesa KKJ z powodu zmiany miejsca zamieszkania („co w oczywisty sposób uniemożliwi mi udział w naszych spotkaniach jak i pracach Zarządu”– cyt.}. W liście opisał także swoją aktywność w poprzednim Zarządzie, o której nie wspomniano w sprawozdaniu ustępującego Zarządu. Rezygnację przyjęto do wiadomości.
W dalszej części spotkania swobodna rozmowa o odbytych rejsach.





Niepomyślne wieści z Arktyki

iE1o9nZSPOTKANIE KLUBOWE, 2022-10-10

Naszym gościem, na zaproszenie Andrzeja Armińskiego, był kpt.j. Andrzej Gryt, utrzymujący drogą satelitarną kontakt z Grzegorzem Węgrzynem, samotnie żeglującym na jachcie „Regina R.II” z zamiarem przebycia Nordwest Passage z Atlantyku na Pacyfik. Oto, w skrócie, dotychczasowy przebieg ekstremalnie trudnej wyprawy.

 Awaria jachtowego silnika  nastąpiła w połowie sierpnia, gdy Grzegorz dotarł aż do Port Ross u wejścia do Bellot Sound. Nie usunuęto jej także  u progu Northwest Passage, w porcie Resolute, dokąd dotarł pod żaglami.   Pomocy udzielał tam mechanik ze statku kanadyjskiego Coast Guard.  Nie udało się naprawić silnika także w ponownie odwiedzonym kanadyjskim Pond Inlet. Bez sprawnego silnika,  uszkodzonym systemem ogrzewania i nieszczelnym bojlerem jachtowym, dalsza żegluga arktyczna blokowaną lodami trasą nad kontynentem amerykańskim, nie miała szans realizacji.