Więcej o radiokomunikacji morskiej

SPOTKANIE KLUBOWE 2025-02-10

AABlisko dwie godziny trwał ilustrowany slajdami wykład Ryszarda Cieleckiego poszerzający naszą wiedzę o radiokomunikacji morskiej.

Z uwagi na ważność i rozległość tematu uzgodniono, że zainteresowani członkowie KKJ otrzymają drogą elektroniczną komplet prezentowanych ilustracji. Zdaniem uczestników zebrania, wydruk tego materiału powinien znaleźć się na każdym jachcie żeglującym na akwenie podlegającym administracji morskiej.

Początek starań o tablicę upamiętniającą kpt.j. Jerzego Siudego na Alei Żeglarzy

POSZERZONE ZEBRANIE ZARZĄDU KKJ 2025-01-23

siudy024Na zebraniu omówiono projekt tablicy upamiętniającej Jerzego Siudego, utytułowanego wieloma sukcesami w krajowych i zagranicznych regatach morskich. Trzy koncepcje graficzne przedstawił pan Kazimierz Pomorski, artysta, członek jego załogi regatowej.

Kpt.ż.w. Ryszard Bąk, poinformował Zarząd w jakiej kolejności i w jakich urzędach należy zgłosić projekt wykonania i umieszczenia tablicy na szczecińskiej Alei Żeglarzy (Bulwar Piastowski).

Zarząd KKJ podjął się pilotowania i nadzorowania całości prac związanych z projektem.

Zaakceptowany projekt tablicy trafi do realizacji.

Tablica honorowa dla Jurka Siudego oraz zmiany w radiokomunikacji morskiej

SPOTKANIE KLUBOWE 2025-01-13

SIUDYcolorGośćmi pierwszego tegorocznego spotkania klubowego byli: kpt.ż.w. Ryszard Bąk, współinicjator utworzenia i wmurowania na Alei Żeglarzy tablicy upamiętniającej j.kpt.ż.w. Czesława Gogołkiewicza oraz Ryszard Cielecki, niestrudzony propagator i instruktor wiedzy i umiejętności żeglarzy w zakresie radiokomunikacji morskiej.

Kpt. Bąk, wiedząc o zainteresowaniu naszego środowiska sprawą uhonorowania podobnymi tablicami także innych zasłużonych żeglarzy, opowiedział o trudnej i skomplikowanej procedurze uzyskiwania wymaganych pozwoleń administracyjnych oraz pozyskiwania niezbędnych środków finansowych. Zadeklarował przy tym gotowość pomocy w realizacji podobnej inicjatywy. Zebrani poparli wniosek kpt. Andrzeja Armińskiego o podjęciu w pierwszej kolejności starań o uhonorowanie taką tablicą ś.p. kpt. Jerzego Siudego.

Wysłuchaliśmy także krótkiej informacji Ryszarda Cieleckiego o ważnych dla żeglarzy zmianach zachodzących w systemie organizacyjnym, technice oraz w przepisach dotyczących radiokomunikacji morskiej.

Zygmunt Kowalski Wicekomandorem Honorowym Yacht Klubu Polski

19 grudnia  2024 

Podczas tradycyjnej wigilii klubowej komandor Yacht Klubu Polski Szczecin Marcin Raubo wręczył aktywnym jego członkom przyznane im przez Zarząd Główny YKP medale pamiątkowe oraz złote honorowe odznaki 100-lecia Yacht Klubu Polski. W gronie odznaczonych byli także członkowie naszego klubu, kapitanowie: Andrzej Armiński, Henryk Kałuża, Zygmunt Kowalski, Waldemar Kugler i Stanisław Stańczuk. Wigilia klubowa stała się również wyjątkową okazją do wręczenia Zygmuntowi Kowalskiemu insygniów najwyższych klubowych wyróżnień: dyplomu, legitymacji, odznaki i proporca przyznanej mu przed czteroma laty przez Zarząd Główny YKP godności Honorowego Wicekomandora Yacht Klubu Polski oraz w tym roku - Złotej Honorowej Odznaki 100-Lecia YKP z cyrkonią.

Przed Hornem była Antarktyda

1 Inne zdjęcia Tomasza Szepczyńskiego ImgurSPOTKANIE KLUBOWE 2024-12-06

W odróżnieniu od listopadowego spotkania, podczas którego za sprawą kpt. Mirosława Rzechuły dominowały wspomnienia z żeglowania po ciepłych wodach greckich, na grudniowym kpt. Tomasz Szepczyński podzielił się z nami ilustrowaną wieloma barwnymi zdjęciami relacją o odbytym przez niego w roku 2012 trzytygodniowym polarnym rejsie na jachcie „Polonus”. Był to jeden z dwudziestu dwóch etapów trwającej od maja 2010 do września 2012 roku wyprawy tego jachtu pod nieformalną jej nazwą „trasą Śmiałego i jeszcze dalej” o łącznej długości 19 460 Mm. Tomasz brał udział w czterech jej etapach.

Akwen na wiele sezonów

SPOTKANIE KLUBOWE 2014-11-12

1 20241009 130049W drugi listopadowy poniedziałek obchodziliśmy tego roku Święto Niepodległości, przeto komandor KKJ, kpt. Andrzej Armiński zwołał nasze comiesięczne spotkanie klubowe wyjątkowo we wtorek. Tym razem wiodącym prelegentem zgodził się zostać kpt. Mirosław Rzechuła, który od czternastu lat corocznie przeznacza kilka tygodni na żeglowanie po ciepłych wodach, najczęściej greckich.

Zwyczaje żeglarskie, etykieta jachtowa i zaniedbane przystanie

SPOTKANIE KLUBOWE 2024-10-14

 Kończy się sezon żeglarski, więc po kilkumiesięcznej przerwie, jak zwykle w drugi poniedziałek miesiąca. rozpoczęliśmy nasze comiesięczne spotkania klubowe. Tym razem w gościnnym gmachu Politechniki Morskiej spotkało się 12 kapitanów jachtowych, a tematem wiodącym stały się relacje z odbytych rejsów i imprez oraz wypływające z nich spostrzeżenia i wnioski. Dwa tematy – zdaniem uczestników debaty – wymagają zwrócenia szczególnej uwagi.

Pamięci j.kpt.ż.w. Czesława Gogołkiewicza

ŚRODOWISKOWE SPOTKANIE KLUBOWE 2024-05-13

tytułoweNa nasze zaproszenie, w kolejnym  spotkaniu klubowym  poświęconym pamięci Czesława Gogołkiewicza, znakomitego kapitana jachtowego i konstruktora jachtów, przybyli członkowie jego rodziny, w tym syn, synowa  i wnuk, członkowie Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej – inicjatora upamiętnienia go tablicą pamiątkową na szczecińskiej Alei Żeglarzy, przyjaciele i znajomi z czasów wspólnej pracy w Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi, uczestnicy niestandardowej budowy jachtu „Raczyński” oraz różnych regat i rejsów.

Już w czerwcu odsłonięcie tablicy Czesława Gogołkiewicza

SPOTKANIE KLUBOWE 2024-04-08

Przewodnim tematem tego spotkania był stan przygotowań do umieszczenia w szczecińskiej Alei Żeglarzy tablicy upamiętniającej Czesława Gogołkiewicza, znakomitego żeglarza i konstruktora jachtów, jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. Zginął on na Atlantyku zmyty przez sztormową falę z jachtu „Raczyński II” w drodze powrotej z USA po oceanicznych regatach samotnych żeglarzy OSTAR 80.

Nieważne na czym, nieważne dokąd, ważne z kim!

SPOTKANIE KLUBOWE 2024-03-11

PhotoScan4Podczas naszego marcowego spotkania klubowego wysłuchaliśmy wzbogaconej pokazem barwnych zdjęć opowieści kpt. Michała Jósewicza o odbytym przed 15 laty bałtyckim rejsie żeglarskim. Podczas tamtego dwutygodniowego rejsu, rozpoczątego i zakończąnego na przystani szczecińskiego Jacht Klubu AZS, przebyto 395 Mm. Odwiedzono Świnoujście, wyspę Ruden, port Lohme na Rugii, Hollviken na Kanal e Falsterbo. Kopenhagę i Drogoer, ponownie Loehme, a następnie Peenemuonde, Usedom, Wolgast i Trzebież. Jego wyjątkowość polegała na tym, że rejs odbył się na szalupie, typowej bezpokładowej „dezecie” o nazwie SUM, a wiek całej czteroosobowej obsady przekraczał wtedy 60 lat. Radości i satysfakcji z żeglowania w dalekich od komfortu warunkach nie odebrała żeglarzom zmienna i często deszczowa aura, flauty, czy napotkany w drodze powrotnej w Sundzie 5-stopniowy przeciwny wiatr i silny prąd.

Kursem na żeglarski sukces

SPOTKANIE KLUBOWE 2024-02-12

IMG20240213174333Tematem przewodnim naszego lutowego spotkania był przebieg kilkumiesięcznej wyprawy jachtu „Dar Szczecina”, połączonej z bogatym w sukcesy uczestnictwem w międzynarodowej żeglarskiej imprezie The Tall Ships Races'2012. Swoimi wspomnieniami i reflaksjami, wzbogaconymi o filmowe nagranie fragmentów żeglugi i postoju w odwiedzanych portach, podzielił się z nami kpt. Jerzy Szwoch. Prowadził on jacht ze Szczecina do Saint Malo (gdzie nastąpił start do regat} oraz na całej oceanicznej trasie regatowej. „Dar Szczecina” wygrał w swej klasie wszystkie trzy etapy: Saint Malo – Lizbona, Lizbona – Kadyks oraz La Coruna – Dublin. Odcinek Kadyks – La Coruna miał charakter rejsu integracyjnego z załogą powstałą z wymiany żeglarzy między jachtami i żaglowcami uczestniczącymi w imprezie.

Jachtem TEOŚ  przez Atlantyk i na Morzu Sulu

SPOTKANIE KLUBOWE 2024-01-08

sy TEOŚChoć w Klubie Kapitanów Jachtowych niemal wszyscy znany się od lat, w odróżnieniu od sytuacji w większości klubów i stowarzyszeń skupiających osoby o wspólnych zainteresowaniach, z reguły niewiele wiemy o przeżyciach i żeglarskich dokonaniach naszych koleżanek i kolegów klubowych. Od czasu otrzymania patentów kapitańskich zwykle żeglujemy przecież na różnych jachtach i akwenach, z różnymi załogami. Dlatego na comiesięcznych spotkaniach klubowych prosimy kolejnych kapitanów o podzielenie się ich wspomnieniami i wnioskami z odbytych rejsów.