Pamięci j.kpt.ż.w. Czesława Gogołkiewicza

ŚRODOWISKOWE SPOTKANIE KLUBOWE 2024-05-13

tytułoweNa nasze zaproszenie, w kolejnym  spotkaniu klubowym  poświęconym pamięci Czesława Gogołkiewicza, znakomitego kapitana jachtowego i konstruktora jachtów, przybyli członkowie jego rodziny, w tym syn, synowa  i wnuk, członkowie Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej – inicjatora upamiętnienia go tablicą pamiątkową na szczecińskiej Alei Żeglarzy, przyjaciele i znajomi z czasów wspólnej pracy w Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi, uczestnicy niestandardowej budowy jachtu „Raczyński” oraz różnych regat i rejsów.

Już w czerwcu odsłonięcie tablicy Czesława Gogołkiewicza

SPOTKANIE KLUBOWE 2024-04-08

Przewodnim tematem tego spotkania był stan przygotowań do umieszczenia w szczecińskiej Alei Żeglarzy tablicy upamiętniającej Czesława Gogołkiewicza, znakomitego żeglarza i konstruktora jachtów, jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. Zginął on na Atlantyku zmyty przez sztormową falę z jachtu „Raczyński II” w drodze powrotej z USA po oceanicznych regatach samotnych żeglarzy OSTAR 80.

Nieważne na czym, nieważne dokąd, ważne z kim!

SPOTKANIE KLUBOWE 2024-03-11

PhotoScan4Podczas naszego marcowego spotkania klubowego wysłuchaliśmy wzbogaconej pokazem barwnych zdjęć opowieści kpt. Michała Jósewicza o odbytym przed 15 laty bałtyckim rejsie żeglarskim. Podczas tamtego dwutygodniowego rejsu, rozpoczątego i zakończąnego na przystani szczecińskiego Jacht Klubu AZS, przebyto 395 Mm. Odwiedzono Świnoujście, wyspę Ruden, port Lohme na Rugii, Hollviken na Kanal e Falsterbo. Kopenhagę i Drogoer, ponownie Loehme, a następnie Peenemuonde, Usedom, Wolgast i Trzebież. Jego wyjątkowość polegała na tym, że rejs odbył się na szalupie, typowej bezpokładowej „dezecie” o nazwie SUM, a wiek całej czteroosobowej obsady przekraczał wtedy 60 lat. Radości i satysfakcji z żeglowania w dalekich od komfortu warunkach nie odebrała żeglarzom zmienna i często deszczowa aura, flauty, czy napotkany w drodze powrotnej w Sundzie 5-stopniowy przeciwny wiatr i silny prąd.

Kursem na żeglarski sukces

SPOTKANIE KLUBOWE 2024-02-12

IMG20240213174333Tematem przewodnim naszego lutowego spotkania był przebieg kilkumiesięcznej wyprawy jachtu „Dar Szczecina”, połączonej z bogatym w sukcesy uczestnictwem w międzynarodowej żeglarskiej imprezie The Tall Ships Races'2012. Swoimi wspomnieniami i reflaksjami, wzbogaconymi o filmowe nagranie fragmentów żeglugi i postoju w odwiedzanych portach, podzielił się z nami kpt. Jerzy Szwoch. Prowadził on jacht ze Szczecina do Saint Malo (gdzie nastąpił start do regat} oraz na całej oceanicznej trasie regatowej. „Dar Szczecina” wygrał w swej klasie wszystkie trzy etapy: Saint Malo – Lizbona, Lizbona – Kadyks oraz La Coruna – Dublin. Odcinek Kadyks – La Coruna miał charakter rejsu integracyjnego z załogą powstałą z wymiany żeglarzy między jachtami i żaglowcami uczestniczącymi w imprezie.

Jachtem TEOŚ  przez Atlantyk i na Morzu Sulu

SPOTKANIE KLUBOWE 2024-01-08

sy TEOŚChoć w Klubie Kapitanów Jachtowych niemal wszyscy znany się od lat, w odróżnieniu od sytuacji w większości klubów i stowarzyszeń skupiających osoby o wspólnych zainteresowaniach, z reguły niewiele wiemy o przeżyciach i żeglarskich dokonaniach naszych koleżanek i kolegów klubowych. Od czasu otrzymania patentów kapitańskich zwykle żeglujemy przecież na różnych jachtach i akwenach, z różnymi załogami. Dlatego na comiesięcznych spotkaniach klubowych prosimy kolejnych kapitanów o podzielenie się ich wspomnieniami i wnioskami z odbytych rejsów.

O dwudziestu latach żeglowania na ciepłych wodach

SPOTKANIE KLUBOWE 2023-12-11

F1020007 3            Tematem przewodnim grudniowego spotkania klubowego było coraz popularniejsze wśród polskich żeglarzy pływanie po Morzu Śródziemnym. Stało się to dzięki kpt. Tadeuszowi Zajączkowskiemu, który podzielił się z nami swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami z dwudziestu kolejnych całych sezonów żeglarskich w Chorwacji i Grecji.

Mając już za sobą ponad czterdzieści  lat żeglowania po Bałtyku i Morzu Północnym na jachtach SJKM LOK, HOM Szczecin, COŻ Trzebież i szczecińskiego JK AZS, po przejściu na emeryturę postanowił poznać smak żeglowania na ciepłych wodach południa Europy. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży wymagającej sporego remontu zabytkowej willi w centrum Szczecina, w maju 2004 roku zakupił w Chorwacji  używany jacht klasy „Jeanneau Sun Shine 38”. Nadał mu nazwę „Natka”. Ten jacht, o wymiarach: dł. 11.65 m, szer. 3,35 m, zan. 1,9 m. stał mu się domem na następne dwadzieścia sezonów żeglarskich.

Troska o historyczną pamięć oraz fascynacja oceaniczną żeglugą

SPOTKANIE KLUBOWE 2023-11-13

SławekTworzenie internetowego kompendium wiedzy o szczecińskich i związanych ze Szczecinem kapitanach jachtowych oraz informacja o nieprzeciętnych oceanicznych dokonaniach Sławka Szulca, polskiego żeglarza z Coventry (Anglia), to wiodące tematy naszego listopadowego spotkania klubowego.

O potrzebie gromadzenia i zachowania wiedzy, pamiątek i dokumentów świadczących o osiągnięciach żeglarskich i zawodowych kapitanów jachtowych, a więc  osób i faktów mających decydujące  znaczenie dla historii polskiego żeglarstwa w naszej części Pomorza Zachodniego, w środowisku żeglarskim mówiono i postulowano od dziesięcioleci. Wiele czasu i wysiłku w tym kierunku włożyli dziś już pełniący wieczną wachtę kapitanowie: Witold Bohdanowicz, Ziemowit Ostrowski i Janusz Charkiewicz, a także wieloletni senior szczecińskiego żeglarstwa Kazimierz Rypiński. Niestety, większość ich osobistych i prywatnych opracowań nie zostało zachowane. A przecież czas nieubłaganie mija, a z nim pamięć o ludziach i związanych z nimi wydarzeniach.

Nieudana próba zawiązania innej kokardki

18.07.22r.Regina R II na zatoce Disko

SPOTKANIE KLUBOWE 2023-10-09

Zgodnie z wieloletnią tradycją, po przerwie sezonowej wznowiliśmy nasze comiesięczne spotkania kapitańskie w klubie „Pod Masztami” Politechniki Morskiej w Szczecinie. W październikowym spotkaniu uczestniczyło 13 osób, a głównym tematem była relacja Grzegorza Węgrzyna z przebiegu piętnastomiesięcznej nieudanej samotnej wyprawy arktycznej jachtem „Regina R. II”.

Nieudanej, bo Grzegorz musiał zrezygnować z planowanej samotnej żeglugi z Atlantyku na Pacyfik przez Nothwest Passage - arktyczną trasą nad Ameryką Północną. Głównym powodem tej decyzji była awaria silnika, która nastąpiła w połowie sierpnia ub. roku u wrót kanadyjskiej cieśniny Bellot Strait, a więc  na początku Northwest Passage.

Główna Nagroda Żeglarska Szczecina 2023 dla Zygmunta Kowalskiego

369587728 ZKPodczas Gali Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina na pokładzie żaglowca "Baltic Beauty" 19 sierpnia 2023 NAGRODĘ IMIENIA LUDOMIRA MĄCZKI otrzymał Zyygmunt Kowalski – znakomity kapitan jachtowy, członek Yacht Klubu Polski Szczecin, Klubu Kapitanów Jachtowych w Szczecinie, Klubu Żeglarzy Samotników, dziennikarz. Jeden z najwybitniejszych szczecińskich działaczy żeglarskich. Uczestnik wielu regat, w tym: Regat Samotnych Żeglarzy, Operacja Żagiel’76, 80, 82, Cutty Sark Tall Ships Races 1984. Wieloletni instruktor żeglarstwa w Centralnym Ośrodku Żeglarskim PZŻ w Trzebieży. Poprowadził około 100 rejsów pełnomorskich, w tym na harcerskim s/y „Totem” wokół Wysp Brytyjskich, przez Kanał Kaledoński – było to drugie przejście polskiego jachtu tą trasą (1969); przepłynął około 90 tysięcy mil morskich. W latach 1962-1976 związany ze szczecińskim harcerstwem wodnym, współinicjator i koordynator budowy Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Szczecinie.
 Serdecznie gratuluacje!

O potrzbie przywracania i kontynuowania morskiej tradycji

KAPITAŃSKIE DNI MORZA NA ŁASZTOWNI 2023-07-02

20230701 122541 resizedOd wybicia czterech szklanek na dzwonie okrętowym oraz podniesienia, przy dźwiękach hymnu narodowego, bandery na udekorowanym galą flagową maszcie sygnałowym na Skwerze Kapitanów, rozpoczęła się w sobotnie południe bardzo bliska także nam,  kapitanom jachtowym, uroczystość – Kapitańskie Dni Morza na Łasztowni. Jej inicjatorem i organizatorem był Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej z jego prezesem Włodzimierzem Grycnerem, przy wsparciu Centrum Kultury Euregionu „Stara Rzeźnia” z  prezes Grupy CSL Laurą Hołowacz. Nazwa wydarzenia nawiązuje do organizowanych od lat dwudziestych ubiegłego wieku corocznych  Dni Morza, a w Szczecinie, z udziałem wielotysięcznych rzesz  mieszkańców miasta i gości, od pierwszych lat powojennych do roku 2019. Przypominały one społeczeństwu o roli i znaczeniu morza dla kraju i o tym, że morze to nie tylko przedłużenie plaży.

Bogaty program sobotniej uroczystości, w tym wystąpienia kapitanów i zaproszonych gości, bardzo ciekawa, wsparta  zdjęciami i pokazem archiwalnej kroniki filmowej prelekcja pani Ludmiły Kopycińskiej o ponad stuletniej polskiej historii Dni Morza, dekoracja  propagatorów gospodarki i kultury morskiej, bogaty program artystyczny, to propozycja powrotu do Dni Morza, odmienna od dominującej formuły „morza piwa” i ryku gigantofonów emitujących estradowe występy obsolutnie nie kojarzących się z morzem wykonawców.

Kobiece regaty dookoła świata

IMG20230508193706

SPOTKANIE KLUBOWE 2023-05-08

Było to ostratnie przed sezonem żeglarskim spotkanie KKJ. Kolejne odbędzie się w październiku.
Wiodącym tematem tego spotkania klubowego były przeprowadzone w latach 2005 – 2007 unikatowe, nie tylko w histotrii polskiego żeglarstwa oceanicznego, wokółziemskie regaty dwuosobowych kobiecych załóg na bliźniaczych 8,5 metrowych jachtach „manta ASIA” i „mantra ANIA”'. Prelekcję na ten temat wygłosił prezes KKJ kpt. Andrzej Armiński, konstruktor obu jachtów, właściciel stoczni, w której zostały zbudowane, inicjator i organizator regat, a przy tym sponsor całego kosztownego i niezwykle skomplikowanego logistycznie projektu.

Wniosek o upamiętnienie Czesława Gogołkiewicza, znakomitego konstruktora i żeglarza

SPOTKANIE KLUBOWE 2023-04-17

Taurusy 2Nasze kwietniowe spotkanie klubowe było związane ze wspólną incjatywą Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Klubu Kapitanów Jachtowych oraz Mesy Szczecińskiej Bractwa Wybrzeża. podjętą na naszym marcowym zebraniu. Dotyczyła ona  umieszczenia na szczecińskiej Alei Żeglarzy tablicy poświęconej pamięci Czesława Gogołkiewicza.  Gośćmi kwietniowego spotkania byłi: kapitan jachtowy Zbigniew Kosiorowski oraz kapitanowie Ryszard Bąk i Andrzej Łebiński, reprezentujący Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej.