Jędrzej Bogumił Porada, urodzony 26.09.1936r w Grudziądzu. Dr inż., kapitan żeglugi wielkiej, kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa morskiego, hydrotechnik, nauczyciel akademicki, działacz społeczny i publicysta. Żonaty, troje dzieci: Jacek, Ewa, Joanna, wszystkie po wyższych studiach - sternicy jachtowi. Najczęściej razem żeglują na rodzinnym jachcie balastowym typu CUMULUS z żoną i wnuczkami.

Ukończył studia wyższe na Politechnice Szczecińskiej a następnie Wyższą Szkołę Morską w Szczecinie. Studia doktoranckie i tytuł dr nauk technicznych w dziedzinie teorii ruchu i manewrowania statkiem morskim uzyskał w 1980 r. w St. Petersburgu w Wyższej Inżynieryjno-Morskiej Szkole im. A. Kryłowa. Od 1972r zatrudniony w Wyższej Szkole Morskiej początkowo na stanowisku naukowo-technicznym (do 1978r), a następnie jako adiunkt, pełnił funkcje kierownika Zakładu Technicznej Eksploatacji Statku (1982r.) oraz dziekana i prodziekana Wydziału Nawigacyjnego ( 1991-1995). Jako adiunkt na Wydz. Nawigacyjnym wykłada przedmioty: " "Manewrowanie statkiem"; "Ratownictwo morskie" oraz "Budowle hydrotechniczne i akweny portowe". Jest współtwórcą dyscypliny naukowej : "Inżynieria Ruchu Morskiego" i autorem 60 publikacji związanych z tą dyscypliną ( z lat 1970-2002 ), oraz 10 publikacji z ratownictwa morskiego. W latach 1970-2000 był autorem i współautorem 76 prac badawczych na rzecz gospodarki morskiej, 53 projektów, opinii, recenzji, referatów i komunikatów naukowych nie opublikowanych, skryptów z wykładów autorskich, programów ćwiczeń dla studentów oraz programów nauczania. Osiągnięcia w pracy zawodowej, dydaktycznej i wychowawczej były wyróżniane: Nagrodą Indywidualną i Zespołową Ministra Urzędu Gosp. Morskiej ( 1981r. i 1983r..) oraz wielokrotnymi Nagrodami Indywidualnymi i Zespołowymi IM. Rektora WSM. ( 1980-82-84-86-97r.), Odznaką "Gryfa Pomorskiego", Odznakami Zasłużony Pracownik Morza. Zaangażowanie społeczne związane było z pracą w Zrzeszeniu Studentów Polskich ( 1956- 1964), w żeglarstwie morskim ( Vice Prezes Jacht Klubu AZS w latach 1968-73) . Od 1974 - 1992 był współorganizatorem i instruktorem żeglarstwa morskiego w Jacht Klubie WSM. Za osiągnięcia w pracy społecznej na rzecz młodzieży został odznaczony: Złotą i Srebrną Odznaką AZS, Medalem Zasłużonego Działacza WKKFiT, Odznaką BT ZSP-Almatur, Medalem Jacht Klubu AZS w Szczecinie, Toporem Kaperskim Bractwa Wybrzeża Mesy Kaprów Polskich.

Działalność publicystyczną - popularno naukową z dziedziny socjologii, wiary i kultury, Ludzi Morza, oraz pedagogiki i polityki morskiej państwa, charakteryzują 145 krótkie rozprawy , eseje i felietony, opublikowane w czasopismach krajowych oraz w Zeszytach Socjologii Morskiej - PAN i w Przeglądzie Zachodnio- Pomorskim .

Inspiracją do twórczości kulturalno - socjologicznej, oraz naukowo-zawodowej, była praca na morzu od 1972r., uwieńczona dyplomem kapitańskim w 1991r. W tym okresie dwukrotnie uczestniczył w rejsach dookoła świata pracując na statkach PŻM. Pracował też jako oficer pokładowy na obcych statkach. Za działalność kulturalną i zawodową na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej został wyróżniony: Złotą i Brązową Latarnią Morską (1972-76), Odznaką: Zasłużony Działacz Kultury Polskiej (1977)), i Medalem 20-lecia PŻM. (1972). Jest twórcą Społecznego Telefonu Zaufania 988 w Szczecinie, od 1992r. jego pierwszym wieloletnim prezesem i późniejszym prezesem honorowym. Jest członkiem Bractwa Wybrzeża - Mesy Kaprów Polskich. Głównym motywem szerokiej morskiej działalności zawodowej i społecznej JP była i jest troska "o tych co na morzu"